Snížili jsme veřejný dluh, pochvaluje si místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Miloš Nový

9.1.2025
Snížili jsme veřejný dluh, pochvaluje si místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Miloš Nový

Schodek rozpočtu ve výši 271,5 miliardy byl sice nejnižší od pandemie, přesto patří k nejvyšším v historii Česka. Vládní tábor to vidí optimisticky. „Za tři roky se nám podařilo snížit podíl veřejného dluhu,“ pochvaluje si poslanec a člen rozpočtového výboru Miloš Nový.

Pane poslanče, je rozpočet s takovým schodkem důvodem ke spokojenosti?
Podle mého názoru ano, protože rozpočet byl dodržen v těch základních parametrech.

Pane poslanče, prováděla vláda nějaké účetní triky, aby dodržela naplánovaný a schválený deficit?
V podstatě všechny námitky hnutí ANO v posledních třech letech se týkají dvou skutečností. Tou první je státní rozpočet a tou druhou jsou veřejné finance.

Já bych rád upozornil, že chceme-li posuzovat, jak stát zdravě, či nezdravě hospodaří, tak se nesmíme dívat na státní rozpočty. Ale musíme se dívat na rozpočty veřejné, které kromě státního rozpočtu zahrnují také rozpočty měst a obcí, krajů, zdravotních pojišťoven a také mimorozpočtových fondů, jako je například Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI).

To znamená, že mě vždy zajímá pohled na veřejné finance. A z pohledu veřejných financí se nám daří. Tam se pochválit musím, protože za poslední tři roky se nám podařilo snížit poměr veřejného dluhu k hrubému domácímu produktu zhruba na polovinu z výchozího stavu.

Tak jenom aby bylo jasno, skutečně tento rozhovor a tuto diskusi věnujeme primárně státnímu rozpočtu a jeho výsledku za loňský rok. Pane poslanče Nový, rád bych se ještě jednou zeptal na to, co paní poslankyně nazývá účetními triky. Došlo k nějakému obcházení striktních rozpočtových pravidel?
Já vám hned odpovím, pane redaktore, ale musím se samozřejmě vrátit k tomu, co říkala kolegyně Balaštíková. Tady je nutno říci, že města a obce hospodařily dobře, s tím naprosto souhlasím.

To se ale dělo i v dobách, kdy vládlo hnutí ANO. A přesto byl v roce 2020 poměr veřejného dluhu k HDP minus 5,6 procent, o rok později minus 5 procent a o další rok minus 3,1 procenta. Nyní jsme na hranici 2,2 procent.

To znamená, že argument, že do veřejných financí započítáváte i města a obce, ten neplatí. Protože se tam započítávají vždycky a započítávaly se i v dobách hnutí ANO.

Kde vidí hnutí ANO možné zdroje financování důchodů? Proč s tím vláda nesouhlasí? Diskuzi ekonomického experta TOP 09 Miloše Nového s poslankyní hnutí ANO Margitou Balaštíkovou v pořadu Pro a proti si můžete poslechnout na platformě mujRozhlas.

Převzato z: Jan Bumba, Pro a proti, 9. 1. 2024 (kráceno)

,